👤

problema la fizică:Masa unui corp de aluminiu este 1,35 kg iar deșirarea 2,79/cm cub

( adică cm și un puric mic trei pdeasupra deoarece nu pot scri cm cub că în caiet pe tastatură)
Aflați volumul acestuia​


Răspuns :

Răspuns:

masa = 1,35 kg = 1350 g

densitatea = 2,7 g/cm³

Volumul => V = m/p = 1350g/2,7g/cm³ = 500cm³

EVERGREEN