Răspuns :
Răspuns: Greutate = 3 Newton
Explicație:
Greutatea paharului cu apa este suma dintre greutatea apei si greutatea paharului gol
Greutatea = masa x acceleratia gravitationala
G = mg
acceleratia gravitationala g ≈10 N/kg
stim masa paharului = 100 g = 0,1 Kg
despre apa stim volumul = 200 ml = 200 cm³ si mai stim ca apa are densitatea 1 g / cm³
aflam masa de apa masa = densitate x volum
masa apa = 1 g /cm³ x 200 cm³ = 200 g = 0,2 kg
G = mg
Greutate pahar = mg = 0,1 kg x 10 N/kg = 1 Newton
Greutate apa = masa apa x g = 0,2 kg x 10 N/kg = 2 N
Greutate totala = 1 N + 2 N = 3 N
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!