👤



În prima zi, turiștii au parcurs 5/24 din întregul traseu planificat, iar în a doua zi, 4/5 din ceea ce au trecut în prima zi. Cât durează traseul planificat dacă în a doua zi turiştii au mers 24 km?

VA ROG IMI TREBU URGENT !!!!!!!


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

  • Cerința:  Să se afle lungimea traseului parcurs de turiști.

I zi:  5/24 din lungimea traseului

II zi: 4/5 din (5/24 din traseu) ⇒ (4/5) ×(5/24) din traseu = 1/6 din traseu

1/6 din traseul parcurs a doua zi = 24 km

24 × 6 = 144 km → lungimea traseului

___________________________________________

Verific:

I zi: 5/24 din 144 km ⇒ 5×144/24 = 5×6 = 30 km

II zi:  4/5 din 30 km ⇒ 24 km

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari