👤

1. Se da 380 g de soluție 15% și se adaugă 20 g de apă.Se cere concentrația procentuală a soluției finale.
2. Ce cantitate de substanță dizolvata este necesara pentru a obține 4 kg soluție 20%?
3. Se da 99 g de soluție 10% si se adaugă 10 g substanță dizolvata. Se cere concentrația procentuală a soluției finale



DAU COROANA!!


Răspuns :

Răspuns:

100gsol..........................15gsubstanta

380g................................X

X=380x15/100=57g=md

ms=380+20=400g

c=mdx100/ms=57x100/400=

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari