👤

Reacționează 3 moli K cu O2.Determinați cantitățile in grame și moli de oxigen folosit și K2O obținut.
Ajutați-mă repede cu problema!!


Răspuns :

Răspuns:

MK=39g/mol

MK2O=2×39+16=94g/mol

m=n×M=3×39=117g

calculam in grame

2×39g........2×94g

2K + O2 → 2K2O

117g...............xg

x=117×2×94/2×39=282gK2O

calculam in moli

2moli............2moli

2K + O2 → 2K2O

3moli...........ymoli

y=3x2/2=3moli K2O

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari