Răspuns :
12 kg......... 192 lei
18 kg........... x lei
x= (18×192)/12= 3456/12 =288 lei a achitat pt 18 kg
Explicație pas cu pas:
192:12=16lei/kg
16×18=288lei a achiat Vasile pentru 18kg
Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!