Răspuns :
Răspuns:
1. 24 m de pânză au costat 180 de lei. Cât costă 56 m de pânză de acelaşi fel?
2. Dacă 5 kg de mere costă 15 lei, aflați cât costă 9 kg de mere de același fel.
3. Din 5 kg de portocale se fac 2 litri de suc. Din câte kg de portocale se fac 7 litri de suc?
4. Câte rochii se pot confecționa din 44 m2 de material, știind că din 33 m2 s-au confecționat 15 rochii?
5. O cantitate de 250 kg cartofi a fost ambalata in
lazi. Dar 375 kg de cartofi in cate lazi se vor ambala ?
6.Daca din 20 Kg de caise se fac 12 Kg de dulceata, cate kilograme de dulceata se fac din 25 Kg de caise?
7. 10 mucitori sapa un sant lung de 120 m. Ce lungime va avea santul sapat de trei muncitori cu acelasi ritm de lucru?
Explicație pas cu pas:
sper sa te ajute.
pls coroana

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!