1.Se amestecă m1=2kg de apă cu temperatura t1=10 grade C cu m2=1kg de apă cu temperatura t2=70gradeC. Să se afle temperatura de echilibru.
2.Ce mase de apă aflate la temperaturile t1=20gradeC respectiv t2=60gradeC trebuie amestecate pentru a obţine o cantitate cu masa m=100kg cu temperatura t=35gradeC
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!