Lucrul mecanic de extractie a electronilor dintr-un metal este L = 2 eV. Pe acest metal cade o radiatie de lungime de unda λ = 250 nm. Aflati: a)lungimea de unda a pragului fotoectric pentru acel metal λo; b) viteza fotoelectronilor emisi. Se dau: masa si sarcina electronului m = 9,1٠10 -31kg si e=1,6٠10 -19C, constanta lui Planck h = 6,62٠10 -34 Js.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!