👤

Pentru diluarea unei solutii de concentratie 40% si cu masa de 300g se adauga apa astfel incat concentratia scade cu 10%.Sa se determine masa de apa adaugata.Si explicati mi cum ati facut.E urgent,ofer 50 puncte!!

Răspuns :

Răspuns:

Masa de apa adaugata: x=900g

Explicație:

Concentratia c:

c=md/ms×100, unde md este masa de substanta dizolvata, iar ms este masa totala de substanta.

Acum se adauga numai apa: fie masa ei x.

Noua concentratie este:

c2=md/(ms+x)×100.

Prelucram si obtinem:

md×100=c×ms (din prima ecuatie)

md×100=c2×(ms+x) (din a doua ecuatie)

Deci

c×ms=c2×(ms+x)

c×ms-c2×ms=c2×x

x=ms×(c-c2)/c2.

Numeric:

x=300×(40-10)/10=300×3=900g