👤

Oxidul de magneziu se foloseste contra acidităţii mărite la stomac. Calculează masa oxidului de mag-
neziu care poate fi obtinut la interacțiunea cu magneziul a oxigenului cu cantitatea de substanta de
2 mol.
Dau corona plz​


Răspuns :

Răspuns:

MO2 =2×16=32g/mol

m=n×M=2×32=64g

MMgO =24+16=40g/mol

32g......2×40g

2Mg + O2 => 2MgO

64g.....xg

x=64×2×40/32=160g MgO

1mol......2moli

2Mg + O2 => 2MgO

2moli.....ymoli

y=2×2/1=4moli MgO