👤

Ce viteză are un automobil care parcurge 150km in timp de 3h? Dar in cât timp parcurge aceeași distanță dacă va avea viteza de 75km/h. ​

Răspuns :

Răspuns:

150÷3=50 km/h 150 km÷75km/h= 2 h

Explicație:

sper ca te-am ajutat. spor la teme!

Răspuns:

75 de km îi parcurge in 25 h!!!

Explicație:

150km.............3h

75km................?h

----------------------

150km..............3h

1km...............150:3=50h

1km...................50h

75km...............75-50=25h

Sper ca te-am ajutat!!

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari