👤

un corp se misca reptilin uniform cu viteza 12000 cm/min timp de 2 min aflați distanța parcursă și transformați valoarea vitezei I nkm la ora​

Răspuns :

Răspuns:

14,4

Explicație:

12000cm= 0,12 km

1h= 60 min

v= 0,12·60 =7,2 km/h

v= d/t

d= v·t=7,2·2=14,4

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari