👤

Calculează cantitatea de substanță exprimată în grame care contine 5 moli de CO2-
(Scrie datele problemei, necunoscuta și rezolvarea) Se dau: Ao=16, Ac =1​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

5moli CO2

masa de CO2

n= m : M

MCO2= 12 + 2.16=44-------> 44g/moli

m = n .M

m= 5moli . 44g/moli= 220g CO2

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari