👤

Calculează ce masă de apă este necesară pentru a dilua 200 de g de soluție de sulfat de cupru de concentrație 40% până la o concentrație de 10%​

Răspuns :

Răspuns:

C1= 40% C2=10% ms1=200g  md= numai sulfatul de cupru  

ms2= masa de substanța cand va fi C=10% mH2O= necunoscuta

C1=md x 100: ms1

40=md x 100 :200

md=80g

C2=md x 100: ms

10=80x100:ms2

ms2=800

mH2O= ms2-ms1

mH2O=800-200

mH2O=600

Explicație :

C% = md x 100 : ms

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari