Un obiect luminos se află în fața unei lentile convergente, care are distanța focală f=10cm .
Precizați caracteristicile ei în următoarele cazuri :
a) obiectul se află la distanța x1=25cm
b) obiectul se află la distanța x1=15cm
c) obiectul se află la distanța x1=5cm
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!