Răspuns :
Răspuns:
1 kg de persici este 10 lei cu un kg de mere 10 le 10+10=20
Explicație pas cu pas:
20 lei
x = 1 kg de piersici
y = 1 kg de mere
30x + 18y = 234 lei => 5x + 3y = 39
8x + 27y = 129 lei
5x + 3y = 39 lei | *(-9) -45x - 27y = -351 lei
8x + 27y = 129 lei => 8x + 27y = 129 lei (folosim metoda reducerii) =>
=> -37x = -222 => -x = -6 => x = 6 lei
5 * 6 + 3y = 39 => 30+3y = 39 => 3y = 9 => y = 3 lei
x = 6 lei
y = 3 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!