Răspuns :
Răspuns:
Sămânța îl costă 5400 lei. Costul total de producție 12400 lei. Rezultă cost pe un kg 12400/2500=4,96 lei.
La preț de vânzare de 6 lei pe kg are un câștig de 1,04 lei.
La două hectare are o producție de 5000kg. Cost de producție 24800 lei. Pe kg 4,96 lei.
Câștigul la kg este același. Daca vinde 5000 kg are un câștig total de 5200 lei.
1)
180kg × 30 lei =5400 lei
5400 + 3000 +4000 = 12.400 lei
12.400 lei ÷ 2500 =4,96 lei
Rs: La producerea unui kg de grâu gospodarul cheltuie 4,96 lei
2) 6 - 4,96 =1,04
Rs: Gospodarul castiga 1,04 lei la kg
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!