👤

Ați dorit să scrieți: cate grame de apa se vor
evapora din 1000 g solutie de sare de
concentratie 25% astfel incat solutia finala sa
devina 40%​


Răspuns :

Răspuns:

ms=1000g soluție md=25×1000/100=250g sare

c=25%

md=?=>

md=250g sare ms=250×100/40=625g

c=40%

ms=?=>

Explicație:

Notații:ms= masă soluție

md= masă soluţe dizolvată

c= concentrație

R: M apă=625 g

Sper că te-am ajutat!

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari