👤

Viteza de deplasare a unui mobil este 10 km /h. Transformați această viteză în m/s și determinați distanța parcursă în t=30 s, dau coroană ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

10 km= 10.000m

1h= 3600 s

10.000 :3.600=2,(7) m/s

t= 30 s

D= v*t

D= 30* 2(7)

D=83,(3) m

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari