👤

un motociclist se află la ora 10:00 în dreptul bornei kilometrice 20 iar la ora 10:50 în dreptul bornei kilometrice 80 Calculează viteza medie a motociclistului exprimată în kilometri pe oră și metri pe secundă​

Răspuns :

Răspuns:

50 min=5/6 ore

60/(5/6)=360/5=72km/h