👤

c) Dintr-o clasă cu 22 de elevi, 20 au luat note peste 5 la teza de matematică. Care este procentul elevilor cu note peste 5?​

Răspuns :

Răspuns:

5 la suta cred

Sper ca te am ajutat

Răspuns:

folosesti regula de 3 simpla

22 elevi.....100%

20 elevi.........x%

22/20=100/x

22*x=20*100

22*x=2000

x=2000/22

x=90,9%

Explicație pas cu pas: