👤

un sacou sa ieftinit cu 5% adică 30 de lei.Cat costa sacoul după ieftinire? Vă rog rapid!! ​

Răspuns :

Răspuns:

570

Explicație pas cu pas:

deci acum costa 100% -5%=95% DIN PRET

daca 5%....30 lei

95%.......X

D,P.

X=30*95/5=30*19=570 lei

(c aidee, costase 600 lei)

Notăm a - prețul inițial.

[tex]\it 5\%\ din \ \ a = 30 \Rightarrow \dfrac{5}{100}\cdot a=30 \Rightarrow a= 30\cdot\dfrac{100}{5}=30\cdot20=600\ \ell ei\\ \\ 600-30=570\ \ell ei\ (pre\c{\it t}ul\ \ dup\breve a\ \ ieftinire)[/tex]