👤

6. In figura alăturată este reprezentat un vas în formă de cub cu latura de 0,75 m. In vas se toarnă 225 litri de apă. Inălțimea la care se ridică apa este: b) 0,8 m; d) 0,75 m. a) 0,2 m; c) 0,4 m​

Răspuns :

Răspuns:  c) 0,4 m

Explicație pas cu pas:

V cubului = L³  

V = 0,75³ = 0,421875 m³  

1 l = 0,001 m³  

225 l = 225 × 0,001 = 0,225 m³  

V = L × l × h

0,225 m³ = 0.75 m × 0.75 m × h  

0,225 m³ = 0,5625 m² x h  

h =  0, 225 m³ : 0,5625 m²  

h = 0,4 m