O forță acționează asupra unui corp cu masa m=2,5 kg. Proiecțiile acestei forțe pe axele de coordonate sunt Fx= 4 N și F y = 3 N. Să se determine: a) modulul forței b) componentele accelerației pe cele două axe și modulul accelerației.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!