Răspuns :
Răspuns:
mcalcar=500kg
% impyritati=20 %
VCO2=?
mCaO=?
100 56 44
CaCO3=CaO+CO2
400 y=224 z=176kg
MCaCO3=40+12+3*16=100
MCaO=40+16=56
MCO2=12+2*16=44
100 kg...........80 CaCO3 pur
500kg x=400kg
mCaO=224Kg
n=m/M=176/44=4kmoli=4000mol
VCO2=4000*22,4l=89600l
Explicație:
Răspuns:
500 g egal cu 5 kg astfel le inparti apoi inmultesti si iti va esi rezultatul corect
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!