Răspuns :
Răspuns:
p (densitatea) =m/v
V = l*l*l=10 cm*10 cm*10cm=1000cm cub
m= p*v=2,7g/cm cub*1000cm cub=2700g=2,7 kg
G=m*g=2,7kg*9,8m/s pătrat =26,46 N
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!