👤

Un ghepard alearga cu viteza de 72 km/h in timp de 10s . Distanta parcursa de ghepard in acest caz este:
a-720m
b-200m
c-100m
d-16m
Am nevoie Urgent!


Răspuns :

Răspuns:

200 m

Explicație:

72000. ........... 1h (3600s)

X m.................. 10 s

72000x10:3600= 200m

1 h=3600 secunde

72km= 72000 metri

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari