👤

6 kg piersici••••••••8kg mere••••••••54lei
6 kg piersici••••••••10kg mere•••••••60 lei



*nu avem intrebare*​


Răspuns :

R:3 lei kg mere 5 lei kg piersici

Explicație pas cu pas:

10 kg- 8kg=2kg=6 lei

1kg de mere 3 lei

6kg de piersici =54lei-(8kg*3lei)=24lei 54-24=30

1kg de piersici =30:6=5