👤

☆3) Un biciclist se deplasează cu viteza de 5 m/s timp de 2 h. Ce distanță a parcurs biciclistul? ☆Vă rogggg☆​

Răspuns :

Explicație:

[tex]v = d \times t[/tex]

[tex]d = v \times t[/tex]

2h=7200 s

[tex]d = 7200 \times 5 = 36000m[/tex]

[tex]36000 m = 36k m[/tex]

Răspuns:

v= 5m/s

t= 2h

Explicație:

D

v =----

t

(distanța supra timp)

D= v• t (viteza ori timp)

D= 5m/s •2h

D = 5m/s• 7200 s

= 36000 m