Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
date necesare miuH2SO4=98g/mol miuSO3=80g/mol
c=mdx100/ms
-calculez masa de acid din solutia 1
ms1= 160g
c1= 49%
md1= c1xms1/100= 49x160/100g=78,4gH2SO4
-calculez ce masa de acid care trebuie adaugata pentru a obtine solutia 2,cu o concentratie mai mare
c2= md2x100/ms2 md2= md1+md=78,4+md
ms2= ms1+md= 160+md
60/100= (78,4+md)/(160+md)
md=44gH2SO
-calculez masa de So3 din care se obtin 44gH2SO4
80g............................98g
SO3 + H2O---> H2SO4
x..................................44g
x=m=35,9gSO3
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!