👤

Care este distanta unui corp cu masa m=50 kg si volumul V=1200cm³​

Răspuns :

Răspuns: densitatea = 41 666 kg /m³

   [ nu exista niciun material cu aceasta densitate pe Pamant !! ]

Explicație:

DENSITATEA este raportul dintre masa si volum

ρ = m / V

      m = 50 kg

       V = 1200 cm³ = 0,001200 m³

ρ = m : V = 50 kg : 0,0012 m³ = 41 666 kg /m³