👤

un mobil pleaca din repaus.Dupa cat timp de la plecare atinge v=15 m/s stiind ca a=2 m/s​

Răspuns :

Răspuns:

7,5 s

Explicație:

v = a · t

t = v / a

v = 15 m/s

a = 2 m/s²

t = 15 / 2 = 7,5 s