👤

2 Cinci kilograme de prune costă 15 lei. Cât costă 8 kg de prune?​

Răspuns :

Explicatie pas cu pas

5 kg prune .......................... 15 lei

8 kg prune ........................... x lei

• { daca 5 kg de prune costa 18 lei , atunci 8kg va costa mai mult }

x= 8×15 / 5

x=120/5

x=24 lei

Raspuns : 24 lei =>> pretul a cate 8 kg prune

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

5kg..................................15 lei

8kg.....................................x lei

x=8·15/5=8·3=24 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari