Răspuns :
Răspuns:
4 mol hidrogen
Explicație:
H₂ + S → H₂S
M(H₂S) = 2A(H) + A(S) = 2 × 1 + 32 = 34 g/mol
n(H₂S) = m(H₂S) / M(H₂S) = 136g / 34 g/mol = 4 mol
1 mol H₂.....1 mol H₂S
y mol H₂.....4 mol H₂S
y = 4 mol H₂
-Mihai
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!