👤

într-o clasă cu 12 fete și 18 băieți , probabilitatea ca la tablă sa fie scos un băiat este egală cu: ???




va rog din suflet sa mă ajutați !!!!​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

12 fete

18 baieti

---------------

p = 18/(12+18) = 18/30⁽⁶ = > p = 3/5

p = 0,6 => p = 60%