Răspuns:
Explicație:
TREBUIE sa se cunoasca numarul de moli si volumul solutiei in litri,deoarece
c,m=niu/V
niu=2molNaOH V=4 L C,m= 2mol/4 l= 0,5mol/l, notata 5M
miu,HCl=36,5g/mol
niu=m/miu= 365g/36,5g/mol= 10molHCl
V=5 l
c,m= 10mol/5 l= 2mol/l, notata 2M
Explicație: