👤

Într-o cameră cu volumul de 3 m3 umplută cu azot se mai introduc încă 8 moli de azot. Daca iniţial se găsesc 2 moli gaz, iar presiunea iniţială este de 0,45 atm la ce temperatură se afla gazul? Care va fi temperatura după adăugarea cantităţii noi de azot?

Va rog am nevoie urgent!!


Răspuns :

Răspuns:

Te ajut cu mare drag!

azot=3+3=6+8=14

Moli gaz=2+0,45=2,45

acum le adunam (+).

2,45+14=16,45

Explicație:

•sper ca te-am ajutat!•

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari