👤

8
5 caiete identice costă la un loc 15 lei.
Cât costă în total 8 caiete de acest fel?
Rezolvare cu plan:
Răspuns (scurt-
(​


Răspuns :

Răspuns:

24 lei

Explicație pas cu pas:

daca 5 caiete costa 15 lei atunci un caiet o sa coste 15lei : 5=3lei.

Stiind cat costa un caiet putem afla cat vor costa 8: 3lei x 8=24 lei

15:5=3
8•3=24
Sper ca te-am ajutat!❤️