👤

Iasmina a cumpărat de la piață prune de trei feluri: 3 kg cu prețul de 2,2 lei/kg, 2 kg cu prețul de 3 lei/kg și 5 kg cu prețul de 3,5 lei/kg. prețul mediu al unui kilogram de prune este de lei​

Răspuns :

Răspuns:

3 kg +2 kg + 5 kg = 10 kg

3 kg × 2,2 lei/kg = 6,6 lei

2 kg × 3 lei/kg = 6 lei

5 kg × 3,5 lei/kg = 17,5 kg

6,6 lei + 6 lei + 17,5 lei = 30,1 lei

30,10 lei ÷ 10 kg = 3,01 lei/kg